امام حسن عسکری علیه السلام در نامه ی خویش به علی بن حسین بن بابویه قمی خط سیر روشنی برای شیعیان و پیروان خود ترسیم کرده اند که متضمن اصول و احکام شریعت اسلام است:


«تو را به پرهیزکاری از خدا، اقامه ی نماز و دادن زکات سفارش می کنم که نماز، از مانع زکات (کسی که زکات نمی دهد) پذیرفته نمی شود.


و تو را به درگذشتن از گناه دیگران و فرو خوردن خشم، صله ی رحم و یاری کردن به برادران، تلاش در راه برآوردن نیازهای آنان در حالت سختی و آسانی، هم چنین برباری در نزد مواجه شدن با نادانی نادانان، تفقّه در دین و ملاحظه کاری در کارها، پیمان بستن به عمل به قرآن، اخلاق خوش و امر به معروف و نهی از منکر سفارش می کنم که خداوند متعال فرموده است: ” در بسیاری از رازگویی های ایشان خیری نیست مگر کسی که (بدین وسیله) به صدقه یا کار پسندیده یا سازشی میان مردم، فرمان دهد".


هم چنین تو را به اجتناب کردن از همه ی گناهان و بدی ها سفارش می کنم. بر تو باد به نماز شب چرا که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به حضرت علی علیه السلام چنین سفارش کردند که: “ای علی! بر تو باد به خواندن نماز شب، بر تو باد به خواندن نماز شب، بر تو باد به خواندن نماز شب. هرکس نماز شب را سبک بشمارد از ما نیست".


به وصیت من عمل کن و همه ی شیعیان مرا به آن چه تو را به آن امر کردم امر کن تا به آن عمل کنند. بر تو باد به صبر و انتظار فرج که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است: “برترین اعمال امت من انتظار فرج می باشد” …».


…………………………………………
پی نوشت:
(شعب الایمان،ج2،ص43.به نقل از الانوار البهیه،ص319.به نقل از خورشید سامرا،سید منظر حیکم و عبدالرزاق صالحی،ص254)

 

 

موضوعات: تاريخ و سيره ی اهل بيت عليهم السلام  لینک ثابت